Jak napisać odpowiedź na pozew?
Po otrzymaniu pozwu sądowego należy się do niego ustosunkować, składając odpowiednie pismo. Musi ono spełniać pewne wymogi formalnoprawne. Co powinna zawierać odpowiedź na pozew? Podpowiadamy.
Kiedy i gdzie złożyć odpowiedź na pozew?
Odpowiedź na pozew ma na celu ustosunkowanie się pozwanego do zarzutów przedstawionych w pozwie. Osoba pozwana musi złożyć odpowiedź w terminie ustalonym przez sąd – są to co najmniej 2 tygodnie od daty złożenia pozwu (niekiedy 21 czy 31 dni). W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku sąd może wydać wyrok zaoczny na posiedzeniu niejawnym – wówczas za prawdziwe uznaje się twierdzenia powoda, o ile nie budzą one uzasadnionych wątpliwości.
Odpowiedź na pozew musi mieć formę pisemną. Dokument trzeba złożyć do sądu prowadzącego sprawę. Należy zaznaczyć, że odpowiedź na pozew musi zawierać wymagane prawem elementy. Warto w związku z tym skorzystać z pomocy adwokata od prawa cywilnego, który zadba o to, by wszystkie wymogi formalne zostały spełnione.
Co musi znaleźć się w piśmie procesowym?
W odpowiedzi na pozew powinno znaleźć się oznaczenie sądu, w którym wniesiono pozew, sygnatura sprawy oraz:
- dane stron i pełnomocników,
- oznaczenie rodzaju pisma (odpowiedź na pozew),
- przedstawienie stanowiska – ustosunkowanie się do stwierdzeń i dowodów zgłoszonych w pozwie, wskazanie własnych wniosków oraz żądań,
- podpis osoby odpowiadającej na pozew,
- spis załączników.
Pozwany może również przedstawić własne zarzuty, takie jak np. błędne wskazanie wartości przedmiotu sporu przez powoda czy niewłaściwości sądu. Przed złożeniem pozwu warto poradzić się adwokata od prawa cywilnego, który wskaże, czy istnieją przesłanki, by złożyć np. wniosek o oddalenie powództwa w całości lub części, zmianę trybu postępowania czy zwolnienie pozwanego z kosztów sądowych.